کرمان، خیابان ابوذر جنوبی، کوچه 30

33217022 – 33217035(034)

      

آیین افتتاحیه فاز اول پروژه آبیاری تحت فشار نخلستان کشت و صنعت کوثر بم

پروژه آبیاری تحت فشار قطره ­ای با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون تومان و اعتبار دولتی ۸۵۰ میلیون تومان به مساحت ۵۰ هکتار به مناسبت هفته دولت با حضور مسئولین استانی و شهرستانی به بهره‌برداری رسید.

 

 

احمد احسانی مدیرعامل کشت و صنعت کوثر بم با اشاره به اینکه اراضی کشت و صنعت کوثر بم با سطحی معادل ۲۰۰۰ هکتار در شهرستان ریگان واقع می باشند. در سال ۱۳۹۹ نخلستانی از ارقام مختلف خرما (مضافتی، زاهدی، ربی و پیارم) در سطح ۵۰ هکتار با تعداد ۸۰۰۰ اصله نهال تحت عنوان فاز اول نخلستان احداث گردید. که با توجه به کمبود منابع آب و افزایش بهره وری آب در منطقه برنامه ریزی تجهیز این اراضی به سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای صورت پذیرفت.

 

 

امین باقری فرماندار شهرستان ریگان ذکر نمود که شرایط اقلیمی استان از نظر کم آبی به گونه ­ای است که باید برای کاهش مصرف بی رویه آب به صورت جدی فکر شود. ایشان در ادامه با بیان اینکه اجرای این نوع سیستم آبیاری می‌تواند الگویی مناسب برای مناطقی باشد که با مشکل کمبود آب مواجه هستند، اظهار داشت با اجرای سیستم آبیاری قطره‌ای زیرسطحی در این مناطق می‌توان شاهد توسعه باغ­ها بود.

 

 

حمید فرامرزی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ریگان گزارش نمود که این طرح با اعتبار یک میلیارد و دویست میلیون تومان اجرا شد که ۸۵۰ میلیون تومان آن کمک بلاعوض دولتی است. ایشان با اشاره به مشکل کم‌آبی در سطح شهرستان، اظهار داشت که با توجه به کمبود منابع آبی، باید برای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی به صورت جدی برنامه‌ریزی شود و اجرای طرح‌های آبیاری قطره‌ای گامی مثبت در این زمینه به شمار می‌روند. وی افزایش عملکرد محصول، کاهش رشد علف‌های هرز و کاهش نیروی انسانی را از دیگر مزیت‌های این روش آبیاری عنوان نمود و مشارکت بیش از پیش کشاورزان شهرستان را در زمینه تجهیز اراضی به سامانه آبیاری تحت فشار خواستار شد.

 

 

احسان محمدی مدیرعامل شرکت پیام آوران سیماب ماهان افزود این شرکت یکی از واحدهای اتحادیه­ شرکت­ های تعاونی تولید استان کرمان می­باشد که مجری فاز اول ( ۵۰ هکتار) این پروژه بود. با توجه به شرایط اقلیمی سخت و نبود امکانات کافی در منطقه ریگان خوشبختانه توانستیم این پروژه را مطابق با دستورالعمل اجرایی سازمان جهاد کشاورزی به نحو احسن انجام دهیم و جز پروژه ­های برتر استان معرفی گردد.

 

 

 دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:
لینک کوتاه: https://kurpc.ir/?p=1035